Powłoki hydrofobowe
28 gru 2018

Powłoki hydrofobowe

Post by Redaktor

Powłoki hydrofobowe są nanoskopowymi warstwami powierzchniowymi, która odpycha wodę. Kropelki uderzające w ten rodzaj powłoki mogą się od niej w pełni odbijać. Powłoki hydrofobowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów.

Znane są następujące możliwe zasady powlekania:

  • Politlenek manganu
  • Nanokompozyt z tlenku cynku z polistyrenu
  • Strącany węglan wapnia
  • Nano-rurowe struktury węglowe
  • Nano-powłoka krzemionkowa
  • Fluorowane silany
  • Powłoki fluoropolimerowe.

Powłoki hydrofobowe krzemionkowe są chyba najbardziej opłacalne w użyciu.  Są oparte na żelu i można je łatwo nanieść poprzez zanurzenie obiektu w żelu lub aerozolu. W przeciwieństwie do nich kompozyty z polistyrenu tlenkowego są trwalsze niż powłoki na bazie żelu, jednak w tym przypadku proces nanoszenia powłoki jest dużo bardziej skomplikowany i kosztowny. Nanorurki węglowe są również drogie i trudne do wyprodukowania przy użyciu obecnej technologii. Zatem żele na bazie krzemionki pozostają obecnie najbardziej opłacalną opcją.

Rodzaje powłok hydrofobowych

  • Powłoki hydrofobowe trwale wodoodporne – są używane do tkanin w celu ochrony przed wodą
  • Powłoki hydrofobowe odporne na deszcz – są używane do przedniej szyby samochodu i służą do odprowadzania wody deszczowej podczas deszczu w celu poprawy widoczności

Zastosowania przemysłowe

W przemyśle powłoki hydrofobowe są stosowane na suchych powierzchniach. Powłoka powoduje, że na powierzchni tworzy się prawie niezauważalnie cienka warstwa powietrza. Powłoki hydrofobowe występują również w przyrodzie; pojawiają się na liściach roślin, takich jak chociażby liść lotosu i skrzydłach niektórych owadów. Powłokę można rozpylać na przedmioty, aby uczynić je wodoodpornymi. Spray jest antykorozyjny i przeciwoblodzeniowy; ma możliwości czyszczenia; i może być stosowany do ochrony obwodów i sieci.

Powłoki hydrofobowe mają ważne zastosowania w przemyśle morskim . Mogą one powodować zmniejszenie oporu tarcia skóry dla kadłubów statków, zwiększając w ten sposób zużycie paliwa. Taka powłoka pozwala statkom na zwiększenie prędkości lub zasięgu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów paliwa. Mogą również ograniczyć korozję i zapobiegać wzrostowi organizmów morskich na kadłubie okrętu. Oprócz tych zastosowań przemysłowych, powłoki hydrofobowe umożliwiają również usuwanie złogów soli bez użycia świeżej wody. Co więcej, powłoki hydrofobowe mogą z łatwością pobierać inne minerały z solanki morskiej . Pomimo wielu zastosowań powłoki, problem stanowi ich bezpieczeństwo dla środowiska i dla pracowników.

 

Tags:

0 Comments

Leave a Comment