Jak malować farbą olejną?
12 lis 2021

Jak malować farbą olejną?

Post by Redaktor

Farby i lakiery to substancje, które otaczają nas z każdej strony. Mamy z nimi często styczność.  Farby olejne to rodzaj wolnoschnących farb, mające płynną konsystencję. Może również występować jako pasta. Pigment w farbach olejnych znajdują się w nośniku, jakim jest olej, często roślinny. Farby te są bardzo popularne, a ich główną zaletą jest trwałość. Na rynku znajdziemy szeroką paletę barw, więc znalezienie odpowiedniego odcienia nie powinno być trudne. Farby i lakiery tworzą na powierzchni gładką powłokę.

KILKA ZASAD MALOWANIA FARBĄ OLEJNĄ

Malowanie farbą olejną nie powinno sprawiać większej trudności, gdy pozna się kilka faktów na jej temat. Zaczynamy od zmatowienia powierzchni drobnym papierem ściernym lub od nałożenia podkładu pod farbę olejną, by nadać powierzchni oczekiwany koloryt. Dzięki temu zabiegowi nie pojawi się problem z prześwitami. Należy nałożyć na powierzchnię cienką warstwę farby, by uniknąć zacieków i nieestetycznych plam. W większości przypadków wystarcza jedna warstwa, by pokryć malowaną powierzchnię, jednak gdy efekt nas nie zadowala, czynność należy powtórzyć.

Aby nałożyć kolejną powłokę farby, należy poczekać na całkowite wyschnięcie poprzedniej warstwy. W przeciwnym wypadku na powierzchni mogą się pojawić nierówności, a farba może zacząć się łuszczyć.

W większości przypadków nie ma potrzeby rozcieńczania farb olejnych. Jednak, gdy zdecydujemy się na rozpylacz do malowania powierzchni, będzie to konieczne. Emulsje w takim przypadku mogą okazać się zbyt gęste. W takiej sytuacji równomierne rozprowadzenie farby będzie niemożliwe, dlatego tak ważne jest ich rozcieńczanie.

Farby i lakiery tworzą na powierzchni gładką powłokę. Różnica polega na tym, że farby posiadają pigment, a lakier takowego nie posiada.

0 Comments

Leave a Comment